امتیاز مثبت
۱
سه گام حذف افراد غیرنیازمند از دریافت یارانه / اطلاعات اقتصادی خانوارها 6 ماه تا یکسال آینده پایش می‌شود
شنبه ۲۳ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۵۷
کد مطلب: 234148
 
پایش اطلاعات اقتصادی خانوار شش ماه تا یکسال به طول می انجامد در قانون هدفمندی نیز مجلس بر این نکته تاکید کرده است. دولت در گام اول به تمام افرادی که برای دریافت یارانه نقدی ثبت نام کرده اند، یارانه می پردازد، اما پس از آن پایش اطلاعات را بر اساس تعیین متوسط هزینه خانوارها در شهرها، روستاها، مناطق مرزنشین، تعیین می کنند و به عنوان مثال حدود درآمدی یک میلیون و 500 هزار تومان را در ماه مشخص می‌کند که هر خانواری که پایین تر از این مقدار درآمد داشته باشد یارانه نقدی دریافت کرده و هر خانواده ای کمتر از این مقدار درآمد داشته باشد، از دریافت یارانه نقدی حذف می شود.
سه گام حذف افراد غیرنیازمند از دریافت یارانه / اطلاعات اقتصادی خانوارها 6 ماه تا یکسال آینده پایش می‌شود
 
اقتصادایران آنلاین: نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی سه گام اصلی دولت برای حذف افراد غیرنیازمند از دریافت یارانه نقدی را تشریح کرد و گفت: در مرحله اول افراد به صورت اختیاری انصراف داده، در گام دوم افراد بر اساس اطلاعات اقتصادی که اعلام کرده اند و ارزیابی متوسط هزینه خانوار حذف خواهند شد و در مرحله سوم اطلاعات اقتصادی خانوارها پایش می شود.

محمدرضا پورابراهیمی مراحل حذف افراد غیرنیازمند از یارانه نقدی را تشریح کرد.

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی گفت: در مرحله اول عده ای از ثبت نام برای دریافت یارانه نقدی انصراف می دهند که با توصیه اخلاقی دولت این کار صورت می پذیرد.

وی ادامه داد: بدین ترتیب بخشی از مردم در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در فاز دوم به واسطه انصراف از دریافت یارانه به صورت طبیعی حذف می شوند.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی اظهار داشت: هر درصدی از جمعیت و خانوار کشور که برای دریافت یارانه ثبت نام کردند در مرحله دوم بر اساس اطلاعاتی که به سامانه وارد کردند، پایش می شود.

پورابراهیمی ادامه داد: پایش این اطلاعات شش ماه تا یکسال به طول می انجامد در قانون هدفمندی نیز مجلس بر این نکته تاکید کرده است. دولت در گام اول به تمام افرادی که برای دریافت یارانه نقدی ثبت نام کرده اند، یارانه می پردازد، اما پس از آن پایش اطلاعات را بر اساس تعیین متوسط هزینه خانوارها در شهرها، روستاها، مناطق مرزنشین، تعیین می کنند و به عنوان مثال حدود درآمدی یک میلیون و 500 هزار تومان را در ماه مشخص می‌کند که هر خانواری که پایین تر از این مقدار درآمد داشته باشد یارانه نقدی دریافت کرده و هر خانواده ای کمتر از این مقدار درآمد داشته باشد، از دریافت یارانه نقدی حذف می شود.

نماینده مردم کرمان در مجلس اظهار داشت: دولت متوسط هزینه یک خانواده از نظر آب، برق، پوشاک، اقساط را ارزیابی کرده و بعد در روستاها، شهرها و کلانشهرها نیز این رقم را بدست می آورد که البته این شیوه به نفع روستاییان و مناطق محروم است.

وی تصریح کرد: دولت بر اساس اطلاعات ثبت شده توسط خود افراد، بررسی می کند که این افراد با معیاری که برای متوسط هزینه خانوار تعیین کرده تطبیق دارد یا خیر.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در مرحله دوم نیز با این شیوه تعداد زیادی از مردم حذف خواهند شد. این افراد اگر در فاصله میان گام اول و دوم یارانه ای دریافت کرده باشند، باید یارانه دریافتی را بازگردانند.

پورابراهیمی در تشریح گام سوم اظهار داشت: در این گام صحت اطلاعات وارد شده از سوی افرادی که واجد شرایط دریافت یارانه هستند، بررسی خواهد شد و انواع درآمدها چک خواهد شد.

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: البته میان نمایندگان در این خصوص اختلاف نظر وجود داشت که آیا می توان اطلاعات اقتصادی افراد را بررسی کرد؟ به نظر من برای اداره اقتصاد کشور نیازمند شفافیت آماری هستیم. روش های منطقی که شفافیت اطلاعات را می آزماید، دولت می تواند انجام دهد.

وی تاکید کرد: مجلس برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها به دولت چک سفید امضاء داده است. باید آئین نامه‌های اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها به تصویب برسد که بر اساس تفاهم مشترک دولت و مجلس خواهد بود.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: در گام سوم احراز شرایط افرادی که نیازمند دریافت یارانه نقدی هستند، بررسی می شود و کسانی که رقم درآمدشان بالاتر از آن چیزی است که اعلام کردند، باید جریمه بپردازند.