امتیاز مثبت
۰
اعلام جزییات کاهش 1.2 میلیون بشکه نفت تولیدی اوپک و متحدانش
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۱۹
کد مطلب: 341509
 
اعلام جزییات کاهش 1.2 میلیون بشکه نفت تولیدی اوپک و متحدانش
 
سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در تازه‌ترین گزارش خود میزان کاهش تولید روزانه یک میلیون و 200 هزار بشکه ای نفت 11 عضو و 10 هم‌پیمان خود برای 6 ماه آینده را اعلام کرد.

 
به گزارش وزارت نفت، بر اساس گزارش ماه ژانویه اوپک (دی- بهمن)، تولید نفت عربستان در این ماه و همسو با توافق اوپک، 322 هزار بشکه در روز کاهش یافت.


عراق، امارات و کویت نیز به ترتیب تولید خود را 141 هزار، 96 هزار و 85 هزار بشکه در روز کاهش دادند.

ایران، لیبی و ونزوئلا بر اساس توافق یکصد و هفتاد و پنجمین نشست اوپک، از توافق کاهش تولید معاف شده اند.


اعضای اوپک و متعهدان غیراوپکی آن در نشست اوایل آذرماه توافق کردند یک میلیون و 200 هزار بشکه در روز از تولید خود بکاهند.


بر اساس گزارش ماه ژانویه اوپک، تولید نفت روسیه نیز کاهش روزانه 230 هزار بشکه را نشان می‌دهد اما وزیر انرژی روسیه این عدد را تایید نکرد و گفت: روسیه نمی‌تواند تولید نفت خود را به سرعت کاهش دهد و در ژانویه فقط می‌تواند 50 هزار تا 60 هزار بشکه در روز از تولید خود بکاهد.


مکزیک، قزاقستان و عمان پس از روسیه به ترتیب با کاهش روزانه 40 هزار بشکه، 40 هزار بشکه و 25 هزار بشکه بیشترین کاهش تولید را داشتند.


برای جلوگیری از عرضه نفت مازاد، 14 کشور عضو اوپک در یکصد و هفتاد و پنجمین نشست این سازمان در وین که اوایل آذر امسال برگزار شد، تصمیم گرفتند تولید نفت خود را 800 هزار بشکه در روز کاهش دهند. همپیمانان غیراوپکی نیز با کاهش 400 هزار بشکه‌ای موافقت کردند که این توافق از یازدهم دی ماه اجرایی شد.